«Οι ήρωες στους αγώνες του Ελληνισμού για ελευθερία, πηγή έμπνευσης των νέων στην Ελλάδα και την Κύπρο» (2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός και Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός)

Λογότυπος ΕΠΟΚΟ Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων Ελλάδος προκηρύσσει το 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό και Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό, για το σχολικό έτος 2017-18, με θέμα: «Οι ήρωες στους αγώνες του Ελληνισμού για ελευθερία, πηγή έμπνευσης των νέων στην Ελλάδα και την Κύπρο».

Σκοπός της διενέργειας του διαγωνισμού είναι να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να εκφραστούν δημιουργικά ως προς το θέμα, με όποιον τρόπο επιθυμούν. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και αφορά σε:

A) Λογοτεχνικό Διαγωνισμό
Ποίησης, Διηγήματος, Δοκιμίου, Θεατρικού Έργου, Παραμυθιού
Β) Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό
Ζωγραφικής, Video, Φωτογραφίας

Η διορία υποβολής των λογοτεχνικών και καλλιτεχνικών πονημάτων εκπνέει στις 12 Ιανουαρίου 2018. Αναλυτικές πληροφορίες για τους όρους του διαγωνισμού, τις τεχνικές προδιαγραφές των πονημάτων, τον τρόπο υποβολής και τα βραβεία μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο ιστότοπο: http://www.epok.gr/2017/10/2-2017-18.html

Your email address will not be published.