Αρχείο μηνός Ιούλιος 2015

«Μαθήματα απαισιοδοξίας»: 2ο βραβείο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στις ταινίες μυθοπλασίας Λυκείων

cineμάθεια 2014-15Ακολουθεί η ταινία μικρού μήκους «Μαθήματα απαισιοδοξίας» του 3ου ΓΕΛ Μυτιλήνης (υπεύθυνος καθηγητής: Γ. Αγάθος), που έλαβε το 2ο βραβείο στο 3ο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στην κατηγορία μυθοπλασίας Λυκείων.

Πρόκειται για μία πρωτότυπη, εξαιρετική ταινία που με αντισυμβατικό τρόπο παρουσιάζει μία αντεστραμμένη πραγματικότητα. Δεν παύει όμως να είναι μια πραγματικότητα, έστω και αν υφίσταται συγκαλυμμένη από μία συνωμοσία σιωπηρής αποδοχής στην οποία είμαστε συνένοχοι. Όπως μας πληροφορεί και ο πρόλογος της ταινίας: Συνέχεια

«Ζούμε για να μαθαίνουμε … μαθαίνουμε για να ζούμε»: 3ο βραβείο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στις ταινίες μυθοπλασίας Λυκείων

Ακολουθεί η ταινία μικρού μήκους «Ζούμε για να μαθαίνουμε… μαθαίνουμε να ζούμε» του 1ου και 2ου Γενικού Λυκείου Χίου (υπεύθυνες καθηγήτριες: Δ. Πουπάλου, Ι. Σιαμαντζιούρα), που έλαβε το 3ο βραβείο στο 3ο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στην κατηγορία μυθοπλασίας Λυκείων.

Γιορτή Γυμνασίου Καρλοβασίων για τη λήξη του σχολικού έτους 2011 – 2012

Συνέχεια αρχειακών αναρτήσεων και ευκαιρία για ευχάριστες αναμνήσεις. Ακολουθεί η γιορτή λήξης του Γυμνασίου Καρλοβασίων για το σχολικό έτος 2011 – 2012, τον Ιούνιο του 2012.

8ο και τελευταίο επεισόδιο σχολικού έτους 2014 – 2015 της Ραδιοφωνικής Ομάδας του Γυμνασίου Καρλοβασίων. Αφιέρωμα στην ηλεκτρονική μουσική & συνέντευξη με τον Dim Vach

gymKarlovSanSimeraStiMousiki-8-June-2-DimVachΌγδοο (8ο) και τελευταίο επεισόδιο της ενημερωτικής και ψυχαγωγικής εκπομπής της Ραδιοφωνικής Ομάδας του Ψηφιακού Εργαστηρίου του Γυμνασίου Καρλοβασίων «Σα σήμερα στη μουσική». Με αυτό το επεισόδιο (που είναι και η 15η ραδιοφωνική μας παραγωγή) κλείνει η πρώτη – πολύ γεμάτη και πετυχημένη – ραδιοφωνική χρονιά του σχολείου μας. Μπορείτε να ακούσετε και αυτό το επεισόδιο ακολουθώντας τον προηγούμενο σύνδεσμο, από το αποθετήριο εκπομπών του ΠΣΔ (ομάδα European School Radio) ή από το αποθετήριο ραδιοφωνικών εκπομπών του Γυμνασίου Καρλοβασίων.

Σε αυτό το επεισόδιο, που έπαιξε στον European School Radio την Τρίτη 30/6/2015, η Αγγέλα Μαρία πραγματοποίησε εν μέσω θέρους ένα αφιέρωμα σε χαλαρωτική ηλεκτρονική μουσική, για να σας δροσίσει τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού, να σας χαλαρώσει ταξιδεύοντάς σε μαγευτικά ακρογιάλια. Φιλοξενούμενος της εκπομπής, συνέντευξη του οποίου συμπεριλαμβάνεται αλλά και οδηγός μας σε αυτό το ταξίδι, είναι ο καθηγητής μουσικής του σχολείου μας Δημήτρης Βαχαβιώλος, γνωστός στους χώρους της ηλεκτρονικής μουσικής ως Dim Vach. Καλό καλοκαίρι.

«Τα δώρα»: 1ο βραβείο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στις ταινίες μυθοπλασίας Γυμνασίων

Ακολουθεί η ταινία μικρού μήκους «Τα δώρα» του Γυμνασίου Καλλιμασιάς Χίου, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις  Ε. Μανέ, Ε. Μενεξέ, Μ. Κασαπίδου. Η ταινία μικρού μήκους, που είναι μία ωδή στην ποίηση, έλαβε το Α΄ βραβείο καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας Γυμνασίων αλλά και τις ακόλουθες διακρίσεις στο 3ο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015:

• Σεναρίου
  • Σκηνογραφίας/ενδυματολογίας
  • Φωτογραφίας
  • Μοντάζ
  • Μουσικής επιμέλειας

Βιβλιοκριτική της ανθολογίας «Νησιώτικες Ιστορίες» του Αργύρη Εφταλιώτη

Εξώφυλλο της ανθολογίας Νησιώτικες Ιστορίες

Συγγραφέας: Αργύρης Εφταλιώτης
Τίτλος: Νησιώτικες Ιστορίες
Εκδοτικός οίκος: Πελεκάνος
Χρόνος Έκδοσης: 2005
Σελίδες: 204

1. Να αναφέρετε τον τόπο, τον χρόνο, τα πρόσωπα και το κεντρικό θέμα του βιβλίου

Οι νησιώτικες ιστορίες είναι μία συλλογή σύντομων διηγημάτων του Αργύρη Εφταλιώτη (λογοτεχνικό ψευδώνυμο του Κλεάνθους Μιχαηλίδη). Σε αυτή την έκδοση συμπεριλαμβάνονται 35 διηγήματα. Αν και δεν ορίζεται συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ο συγγραφέας αναφέρεται στην εποχή του και στην ιδιαίτερη πατρίδα του, την Εφταλού και τη Λέσβο γενικότερα. Συνέχεια

«Σχολείο καθρέφτης»: 2ο βραβείο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015 στις ταινίες μυθοπλασίας Γυμνασίων

Ακολουθεί η ταινία μικρού μήκους «Σχολείο καθρέφτης» του 1ου Γυμνασίου Χίου, που έλαβε τις ακόλουθες διακρίσεις στο 3ο Φεστιβάλ CINEμάθειας 2015:

• 2ο βραβείο, στην κατηγορία ταινιών μυθοπλασίας Γυμνασίων.
  • Βραβείο σκηνοθεσίας, στον υπεύθυνο καθηγητή Αυγουστίδη Ερμή Ανάργυρο.
  • Βραβείο Α’ ρόλου αγοριού, στον πρωταγωνιστή Δημήτρη – Δημοσθένη Τζιατζιά.

Η μαμά δίνει θάρρος στο γιο της λέγοντάς του: «Το σχολείο θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον κόσμο», αλλά το σχολείο είναι καθρέφτης της κοινωνίας…

Χαιρετισμός κριτικής επιτροπής – Cineμάθεια 2015

Αναδημοσιεύουμε τον χαιρετισμό των μελών της κριτικής επιτροπής του 3ου Φεστιβάλ CINEμάθεια 2015, από το κανάλι της υπεύθυνης σχολικών δραστηριοτήτων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, κας Στέλλας Τσιροπινά, που όποιος το επισκεφθεί θα αντιληφθεί την εξαιρετική οργανωτική δουλειά.