Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2015

ΙΔ΄ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου προκηρύσσει τον ΙΔ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα:

«Η Προσωρινή Κυβέρνηση Θεσσαλονίκης (1916-1917) και ο ρόλος της στις εσωτερικές εξελίξεις».

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε την προκήρυξη και την ενδεικτική βιβλιογραφία.

4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2016

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ), σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του τμήματος Φ.Π.Ψ. του Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνει τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου 2016. Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων της χώρας.

Διαβάστε περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Google Code-in: Διαγωνισμός μαθητών στην ανάπτυξη λογισμικού ανοιχτού κώδικα

«…To Google Code-in είναι ένας διαγωνισμός για την εισαγωγή μαθητών (ηλικίας 13-17) στην ανάπτυξη λογισμικού ανοιχτού κώδικα… Οι εγγραφές και ανάθεση των έργων για τους μαθητές στο Google Code-2015  ξεκινά στις 7 Δεκεμβρίου 2015 και λήγει στις 25 Ιανουαρίου 2016…»

Διάβασε περισσότερες πληροφορίες εδώ.google_codein.

26 χρόνια Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού!

Πόσο καλά ξέρεις τα δικαιώματά σου;

child_rights
Φέτος η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού γίνεται 26 χρονών! Πόσο την χρησιμοποιούμε για να διεκδικούμε μια καλύτερη ζωή για όλα τα παιδιά που ζουν στη χώρα μας; Κάνε το κουίζ του Συνηγόρου του Παιδιού και δες πόσο καλά ξέρεις τα δικαιώματά σου!

Συνέχεια

2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής

robotics  Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής (ΜΦΡ) αποτελεί μία πρωτοβουλία του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας με τη συνεργασία της Δ/νσης Β/κμιας Εκπ/σης Δυτικής Θεσσαλονίκης, της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, της ΔΕΡΡΣ, του Δήμου Νεάπολης-Συκεών και Καθηγητών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Κύριοι παιδαγωγικοί στόχοι της διοργάνωσης είναι η ενθάρρυνση των μαθητών στην ενασχόληση με την κατασκευή και τον προγραμματισμό αυτοσχέδιων ρομποτικών κατασκευών, στην ομαδική εργασία, στην ανάληψη πρωτοβουλιών, την καινοτομία και την ευρεσιτεχνία.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Διαγωνισμός υποτροφιών του Βαρβάκειου Ιδρύματος

Το Βαρβάκειο Ίδρυμα προκηρύσσει διαγωνισμό για τη χορήγηση είκοσι τριών (23) υποτροφιών εσωτερικού κατά το σχολικό και ακαδημαϊκό έτος 2015 – 2016, που θα δοθούν σε βάρος των εσόδων του Ιδρύματος.

Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε την Προκήρυξη.

28ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2015-2016

Σας ενημερώνουμε ότι η Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ) σε συνεργασία με τα τμήματα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ, Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής Ελληνικών Πανεπιστημίων και τμημάτων Πληροφορικής & Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων ΤΕΙ διοργανώνει τον 28ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2015-2016.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εν λόγω διαγωνισμό, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τις ιστοσελίδες www.epy.gr και www.pdp.gr όπου έχουν αναρτηθεί αναλυτικές οδηγίες (για το Θέμα της Α΄ Φάσης του Διαγωνισμού, καθώς και ο Γενικός Κανονισμός και Ειδικές Πληροφορίες του).

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Ποιητικός Διαγωνισμός

Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύνδεσμος Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας προκηρύσσει τον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2015-2016 στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του ΚΖ’ Πνευματικού Μαΐου 2016 «Η Πολιτιστική Άνοιξη της Θεσσαλονίκης».

Στον ανωτέρω Διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας με ένα (1) ή δύο(2) ποιήματα ο καθένας, τα οποία δεν πρέπει να υπερβαίνουν (το κάθε ένα) τις δύο σελίδες.Το θέμα είναι ελεύθερο και τα ποιήματα μπορούν να έχουν δακτυλογραφηθεί σε Υ/Η ή να είναι χειρόγραφα. Τα ποιήματα θα πρέπει να αποστείλουν ταχυδρομικώς οι ίδιοι οι μαθητές ή μέσω του σχολείου τους μέχρι την Δευτέρα 29η Φεβρουαρίου 2016 στην Διεύθυνση του Συνδέσμου Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας, Εγνατία 154,(εντός ΔΕΘ) Τ.Κ. 546 36 Θεσσαλονίκη.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.