Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2015

Δράση στα πλαίσια της Ωρας του Κωδικα 2015

Την εβδομάδα 7-13 Δεκεμβρίου 2015 οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στην Ώρα Κώδικα, μια παγκόσμια δράση για την προώθηση του προγραμματισμού. code2015 Συνέχεια

2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Παιχνιδιού στο Scratch

«Παιχνίδια του κόσμου: από το χθες… στο αύριο»

2scratch     Το γραφείο Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων, Σχολικούς Συμβούλους και Εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Πανελλαδικά, προκηρύσσουν τον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού στο Scratch.

Διαβάστε σχετική Ανακοίνωση.

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για Γυμνάσια σχολικού έτους 2015-2016

Σας ενημερώνουμε ότι ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης W.R.O™ Hellas προκηρύσσει τον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής σχολικού έτους 2015-2016 αποκλειστικά για μαθητές Γυμνασίου, που θα ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου 2015 και θα ολοκληρωθεί τον Μάρτιο 2016. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και θα έχει θέμα:

«Ο Όμηρος συναντά τη Ρομποτική»

Συνέχεια