Ο μέτοικος και η συμμετρία. Στιγμιότυπα από τη θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος

Την Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014, ολοκληρώθηκε το μαθητικό φεστιβάλ του Γυμνασίου Καρλοβασίων με δραστηριότητες της Λέσχης Ανάγνωσης “ΥΠΑΤΙΑ”.

Αρχικά, αποδόθηκαν πιστοποιητικά συμμετοχής στους μαθητές της λέσχης ανάγνωσης και σε όσους διακρίθηκαν στον 1ο Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό φιλαναγνωσίας “Η μυστική παπαρούνα”, που διοργάνωσε η Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης.

Παρακάτω, μπορείτε να βρείτε βιβλιοκριτική του μυθιστορήματος από το δίκτυο λεσχών ΘΑΛΗΣ + Φίλοι, συνέντευξη με το συγγραφέα, Τεύκρο Μιχαηλίδη και τη σχετική ομιλία του ιδίου, με τίτλο “Η έννοια του ωραίου στα μαθηματικά και την τέχνη“.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με παρουσίαση θεατρικού έργου βασισμένου στο μυθιστόρημα του Τεύκρου Μιχαηλίδη «Ο Μέτοικος και η Συμμετρία» διασκευασμένου από την κα Βαρσαμή Παναγιώτα.

Στιγμιότυπα από τη δραματοποίηση του ομώνυμου μυθιστορήματος στο άλμπουμ που ακολουθεί.