Διάκριση του μαθητή μας Χατζηνικήτα Νικόλα στον Α Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας «Η Μυστική Παπαρούνα»

Στη δεύτερη συνεχή χρονιά λειτουργίας της, η σχολική λέσχη ανάγνωσης του Γυμνασίου Καρλοβασίων «ΥΠΑΤΙΑ» συμμετείχε στον Α Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας «Η Μυστική Παπαρούνα«, που διοργάνωσε ο όμιλος «Φιλαναγνωσία και Σχολική Βιβλιοθήκη» των Πρότυπων Πειραματικών Γυμνασίων και Λυκείων της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

Ο διαγωνισμός διεξήχθη στο διάστημα 29 Νοεμβρίου 2013 – 29 Απριλίου 2014, και σε αυτόν συμμετείχαν πολυάριθμοι μαθητές και συνεπικουρούσαν εκπαιδευτικοί από 10 Γυμνάσια και 7 Λύκεια. Αναλυτικές πληροφορίες για το διαγωνισμό, τα βιβλία που διαβάστηκαν και τα βραβεία όλων των επι μέρους κατηγοριών μπορείτε να διαβάσετε από εδώ.

Το Γυμνάσιο Καρλοβασίων είχε τις ακόλουθες συμμετοχές:

• Στην κατηγορία ομαδικών δράσεων φιλαναγνωσίας:
  1. Την παρουσίαση της Φάρμας των Ζώων και την αντίστοιχη προβολή στην αρχή του έτους.
  2. Παρουσίαση εργασιών εμπνευσμένων από τη Φάρμα των Ζώων του Τζωρτζ Όργουελ και την επεξεργασία του αντίστοιχου λήμματος στη Βικιπαίδεια.
  3. Την παρουσίαση εργασίας με σχέδια του Μάουριτς Κορνέλις Έσερ και αντίστοιχα αφηγηματικά χωρία από το βιβλίο «Ο Μέτοικος και η Συμμετρία» του Τεύκρου Μιχαηλίδη και την επεξεργασία του λήμματος Έσερ στη Βικιπαίδεια.

Η 2η και 3η εργασία είχαν παρουσιαστεί και στα πλαίσια του 4ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας.

• Στην κατηγορία ατομικών συμμετοχών το Γυμνάσιο Καρλοβασίων είχε δύο συμμετοχές:
  1. Την Τσολομύτη Φανή, της Β Γυμνασίου για τη βιβλιοκριτική της ανθολογίας αστυνομικής λογοτεχνίας «Άπαντα του Σέρλοκ Χολμς, τόμος Α«, του Άρθουρ Κόναν Ντόυλ, για την οποία τιμήθηκε με έπαινο και
  2. Τον Χατζηνικήτα Νικόλα, της Α Γυμνασίου για τη βιβλιοκριτική του μυθιστορήματος φαντασίας «Ο Φύλακας της Βαρύτητας» του Μάικλ Ράισμαν.

Για αυτήν την τελευταία συμμετοχή, ο Νικόλας κέρδισε το βραβείο φιλαναγνωσίας μαθητών γυμνασίου, για τη θεματική κατηγορία μυθιστορημάτων αστροφυσικής.

Το βραβείο παρέλαβε ο ίδιος, εκπροσωπώντας επάξια όλη τη λέσχη ανάγνωσης του Γυμνασίου Καρλοβασίων, στην ημερίδα φιλαναγνωσίας που διοργάνωσε ο όμιλος «Φιλαναγνωσία και Σχολική Βιβλιοθήκη» των Πρότυπων Πειραματικών Γυμνασίων και Λυκείων της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, το Σάββατο 10 Μαΐου 2014.

2 Σχόλια

1. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος : στους εμψυχωτές – εκπαιδευτικούς που ενέπνευσαν και καθοδήγησαν τα παιδιά στη διαδικασία της φιλαναγνωσίας, στους μαθητές που με αγάπη προσέγγισαν τα βιβλία και τα…ανέδειξαν με τη βιβλικριτική τους, στους διοργανωτές τέτοιων όμορφων διαγωνισμών και ιδιαίτερα …στο μαθητή Χατζηνικήτα Νικόλα που διακρίθηκε !!!!!

2. Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια. Ελπίζουμε και ευχόμαστε να υπάρχει και συνέχεια και ότι το παράδειγμα του Νικόλα, της Φανής και όλων των παιδιών που πιστεύουν ότι το σχολείο έχει να δώσει και άλλα πράγματα πέρα από τα μαθήματα, θα βρει μιμητές.