Βιβλιοκριτικές λογοτεχνικών έργων και αποθετήριο παρουσιάσεων φιλαναγνωσίας.

Για να κινητοποιήσουμε τους μαθητές μας σχετικά με τον Α Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας «Η Μυστική Παπαρούνα», θα δημοσιεύουμε παρουσιάσεις και κριτικές βιβλίων που διαβάζουν αυτόν τον καιρό εκπαιδευτικοί – μέλη της λέσχης ανάγνωσης «ΥΠΑΤΙΑ» του Γυμνασίου Καρλοβασίων, που δε μετέχουν στο διαγωνισμό. Θα χρησιμοποιείται δε, η φόρμα πιστοποιητικού φιλαναγνωσίας της διοργάνωσης, ώστε να εξοικειωθούν οι μαθητές μας με αυτόν τον τρόπο βιβλιοκριτικής.

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού αυτή η δραστηριότητα μπορεί να συνεχιστεί, ώστε να συνεχίσει να καλλιεργείται το κλίμα της φιλαναγνωσίας όχι μόνο στα μέλη της λέσχης ανάγνωσης «ΥΠΑΤΙΑ» αλλά και στους επισκέπτες της ιστοσελίδας, που θα έχει να παρουσιάσει ένα ανεξάρτητο αποθετήριο παρουσιάσεων λογοτεχνικών βιβλίων.