Αποτελέσματα 1ου Σχολικού Διαγωνισμού Επίλυσης Σκακιστικών Ασκήσεων

Την Τρίτη 5 Μάη 2015 πραγματοποιήθηκε ο 1ος Σχολικός Διαγωνισμός Επίλυσης Σκακιστικών Ασκήσεων, στον οποίο συμμετείχαν συνολικά 36 μαθητές από διάφορα σχολεία της Σάμου, στο Μαυρογένειο ΕΠΑΛ Σάμου οι μαθητές της ανατολικής Σάμου και στο Γυμνάσιο Καρλοβάσου οι μαθητές της δυτικής Σάμου.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από τον Σκακιστικό Όμιλο Σάμου Μέλισσο και τα προβλήματα δημιούργησε ο Πρωταθλητής Ελλάδας στο Καλλιτεχνικό Σκάκι και εκπαιδευτικός κ. Νίκος Μενδρινός.

Στους διαγωνιζόμενους δόθηκαν 12 ασκήσεις με προβλήματα δύο κινήσεων (δηλαδή ο λευκός κάνει ματ στη δεύτερη κίνησή του όσο καλά και αν αμυνθεί ο μαύρος), ενώ μπορούσαν να κινούν τα κομμάτια πάνω στη σκακιέρα σχηματίζοντας τις θέσεις των ασκήσεων.

Μετά τη διόρθωση των γραπτών των διαγωνιζόμενων η τελική κατάταξη διαμορφώθηκε ως εξής:
1η θέση: ισοβάθμησαν οι Διαμαντάκος Σωτήρης από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου, Δελαβέρης Μανώλης από το 2ο Γυμνάσιο Σάμου, Πανούσου Αγγέλα από το Γυμνάσιο Καρλοβάσου και Χατζηνικολάου Μανώλης από το Μαυρογένειο ΕΠΑΛ Σάμου με 12 βαθμούς καθένας.
2η θέση: Σοφούλης Δημήτρης από το Δημοτικό Σχολείο Όρμου Καρλοβάσου με 11 βαθμούς.
3η θέση: Τρόκα Άγγελος από το Μαυρογένειο ΕΠΑΛ Σάμου με 10 βαθμούς.

Από το Γυμνάσιο Καρλοβασίων η αναλυτική σχετική κατάταξη έχει ως εξής:

1. Αγγέλα – Μαρία Πανούσου, 12 βαθμοί.
  2. Έλενα Στροπωνιάτη & Φανή Τσολομύτη, 9 βαθμοί.
  3. Νικόλας Χατζηνικήτας & Παναγιώτης Τσολομύτης, 8 βαθμοί.
  4. Θεοδώρα Μπουτσίνη , 7 βαθμοί.
  5. Ιωάννης Παπαϊωάννου, 3 βαθμοί.
  6. Μάικ Μπρέγκνα, Βίκτωρ Τσαούσαϊ, Παράσχος Τσολάκης, 1βαθμός.
  7. Τριανταφύλλου Δημήτρης, Κωτάκης Νικόλαος, 0 βαθμοί.

Αναλυτικό δελτίο τύπου μπορείτε να βρείτε από τον ιστοχώρο του Σκακιστικού Ομίλου Σάμου Μέλισσος.

Your email address will not be published.