Υλικό από τη συμμετοχή του Εργαστηρίου Ψηφιακής Δημιουργίας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2014

Logo EU Code WeekΤο σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2014. Επρόκειτο για ένα ευχάριστο και ζεστό ξεκίνημα για ένα σημαντικό εγχείρημα, που απεδείχθη προάγγελος μίας πολύ δημιουργικής και παραγωγικής σχολικής χρονιάς.Είχε πραγματοποιηθεί μία σύντομη εκστρατεία ενημέρωσης:

1. «Ξεκινά η Πανευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού»
  2. «Πηγές υλικού προετοιμασίας για την Πανευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού»
  3. Αφετηρία υλικού αναφοράς για το Scratch για την Πανευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Οι μαθητές του Εργαστηρίου Ψηφιακής Δημιουργίας συμμετείχαν στο ακόλουθο δρώμενο για τις 3 συναντήσεις της εβδομάδας 13 – 17 Οκτωβρίου 2014: Η μαγεία της δημιουργίας παιχνιδιών, το οποίο ολοκληρώθηκε με εισαγωγικά μαθήματα στο Scratch και την πλατφόρμα δημιουργίας βιντεοπαιχνιδιού σε Javascript με το Code Avengers.

Ακολουθούν ενδεικτικές επιλογές από τις δημιουργίες των μαθητών στο Scratch, μετά από μόλις 3 μαθήματα σε διάρκεια μιας εβδομάδας:

1. Get the Donut από το χρήστη DDMusicDD
  2. Smile από το χρήστη DDMusicDD
  3. Just That από το χρήστη White Spring
  4. Bat-beerman από το χρήστη AngieJobs
  5. Surfing από το χρήστη AngieJobs
  6. easy quiz V.1.1 από το χρήστη EagleArtWorks
  7. Basketball with earth από το χρήστη EagleArtWorks
  8. Space Tennis από το χρήστη EagleArtWorks
  9. Ghostbuster από το χρήστη EagleArtWorks
  10. Mouse and cheese από το χρήστη EagleArtWorks

Όλα αυτά ήταν απλά προάγγελος για τις συμμετοχές μαθητών μας στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παιχνιδιών στο Scratch, όπου είχαμε μαθητές που διακρίθηκαν. Σε επόμενη ανακοίνωση θα ακολουθήσουν και φωτογραφικά στιγμιότυπα από τα εργαστήρια.

1 Σχόλιο

• Αγγέλα Πανούσου
    • Αγγέλα Μαρία Πανούσου on 22 Μάϊου 2015 at 09:10
    • Απάντηση

θεωρείτε σπαστικό και εκνευριστικό το «The Hardest Game»…
    Του Eagle Art Works το «basketball with earth» το παίξατε ???

Your email address will not be published.