Η Google τιμά τη μνήμη της Sally Ride

Η Google τίμησε χτες στις 26 Μαΐου 2015, τη μνήμη της Sally Ride, με μία σειρά από υπέροχα, διασκεδαστικά, παιδικά κινούμενα σχέδια, αντιπροσωπευτικά της αντίληψής της, όπως θα δείτε και στο σχετικό βίντεο, όπου η Nate Swinehart παρουσιάζει τη φιλοσοφία και την ιστορία πίσω από τα κινούμενα σχέδια της Olivia Huynh.

Sally Ride, Google doodle 1

Sally Ride, Google Doodle, 2Sally Ride, Google Doodle 3Sally Ride, Google Doodle 4Sally Ride, Google Doodle 5

Η Σάλλυ Κρίστεν Ράιντ, όπως ήταν το πλήρες όνομά της γεννήθηκε στο Λος Άντζελες στις 26 Μαΐου 1951 και απεβίωσε στις 23 Ιουλίου του 2012 από καρκίνο στο πάγκρεας. Ήταν Αμερικανίδα φυσικός και αστροναύτισσα. Έγινε δεκτή από τη NASA το 1978, αφήνοντας μια ελπιδοφόρα καριέρα τενίστριας και ακολουθώντας την αγάπη της για τις φυσικές επιστήμες. Εντάχθηκε στο δυναμικό της NASA μέσα από μία αυστηρή και ανταγωνιστική διαδικασία επιλογής, μεταξύ 8.000 υποψηφίων. Το 1983 έγινε η πρώτη Αμερικανίδα που ταξίδεψε στο διάστημα. Ήταν μέλος του πληρώματος του διαστημικού λεωφορείου Challenger σε δύο επιτυχημένες αποστολές το 1983 και 1984, καταγράφοντας περισσότερες από 343 ώρες στο διάστημα. Το 1987 παραιτήθηκε από τη NASA, για να ακολουθήσει ακαδημαϊκή καριέρα φυσικού και ερευνήτριας στα πανεπιστήμια του Στάνφορντ και της Καλιφόρνια.

Έκτοτε και ως το θάνατό της συνεργάστηκε με τη NASA στα προγράμματα ISS EarthKAM και GRAIL MoonKAM, που επέτρεπαν σε μαθητές της μέσης εκπαίδευσης να αιτηθούν λήψης πρωτότυπων φωτογραφιών από το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και τις διαστημοσυσκευές GRAIL A (Ebb) και GRAIL B (Flow), της Γης και της Σελήνης αντίστοιχα.

Ίδρυσε μαζί με τη σύντροφό της την εταιρεία Sally Ride Science το 2001, που σκοπό έχει την ευαισθητοποίηση μαθητών γύρω από τις φυσικές επιστήμες, την προώθηση του γραμματισμού γύρω από αυτές και πιο συγκεκριμένα την Επιστήμη, την Τεχνολογία, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά – STEM (Science Technology Engineering Mathematics). Έχει παραχθεί εξαιρετικό εκπαιδευτικό υλικό και διασκεδαστικά προγράμματα σπουδών για το διάστημα, με ιδιαίτερη έμφαση στα κορίτσια.

Έχει επίσης συγγράψει μαζί με την Tam O’Shaughnessy επτά βραβευμένα παιδικά βιβλία με θέμα το διάστημα και τις επιστήμες.