2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Για το σχοparaolympic0λικό έτος 2015-16 ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίζεται η 5η Οκτωβρίου 2015.

Καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων, ο θεματικός άξονας του σχολικού έτους 2015-2016 είναι «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

afisa1

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν σχολικές δραστηριότητες μπάσκετ, βόλεϊ, πινγκ – πόνγκ, ζωγραφική και σκάκι.Δείτε στιγμιότυπα από τις δραστηριότητες.paraolympic

Επίσης έγινε προβολή της ταινίας «Κάντ? το όπως ο Μπέκαμ», που αφορά μια νεαρή Ινδή που ζει στο Λονδίνο κι έχει ως ίνδαλμά της τον Μπέκαμ, προπονείται κρυφά από τους γονείς της σε τοπική ομάδα γυναικείου ποδοσφαίρου, κάτι ανεπίτρεπτο για τα παραδοσιακά ινδικά ήθη.

Δείτε τις ζωγραφιές των μαθητων και των μαθητριών του σχολείου μας.