1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για Γυμνάσια σχολικού έτους 2015-2016

Σας ενημερώνουμε ότι ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Επιστήμης W.R.O? Hellas προκηρύσσει τον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής σχολικού έτους 2015-2016 αποκλειστικά για μαθητές Γυμνασίου, που θα ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου 2015 και θα ολοκληρωθεί τον Μάρτιο 2016. Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και θα έχει θέμα:

“Ο Όμηρος συναντά τη Ρομποτική”

Ο διαγωνισμός συνδυάζει την τεχνολογία στην Αρχαία Ελλάδα, όπως ο μηχανισμός των Αντικυθήρων και η προσπάθεια κατασκευής του σήμερα από τους μαθητές με σκοπό σημαντικές κατασκευές να εκτεθούν και σε σχολεία που δε συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.