Συμμετοχή (με στιγμιότυπα) με εξ αποστάσεως τηλεδιάσκεψη στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Βορείου Αιγαίου

Στο 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας συμμετείχε το Σάββατο 5 Απριλίου το Γυμνάσιο Καρλοβασίων. Το σχολείο συνδέθηκε εξ αποστάσεως μέσω Διαδικτύου, με το αμφιθέατρο του 5ου ΓΕΛ Μυτιλήνης, όπου πραγματοποιούνταν οι παρουσιάσεις των ψηφιακών εργασιών των σχολείων του Βορείου Αιγαίου.

Οι μαθητές του Γυμνασίου συμμετείχαν με εργασίες που εκπόνησαν στα πλαίσια του εργαστηρίου ψηφιακής δημιουργίας, που πραγματοποιούνταν από τις αρχές του χρόνου, σε εβδομαδιαία βάση, ως συμπληρωματική δράση, του πολιτιστικού προγράμματος ?Λέσχη Ανάγνωσης Υπατία του Γυμνασίου Καρλοβασίων?.

Οι μαθητές μας εμπνεύστηκαν από την ανάγνωση των βιβλίων που μελετώνται φέτος στη λέσχη ανάγνωσης (?Η φάρμα των ζώων» του Τζωρτζ Όργουελ και ?Ο μέτοικος και η συμμετρία? του Τεύκρου Μιχαηλίδη) και παρουσίασαν αφιερώματα στον Όργουελ, ψηφιακά κόμικς που διηγούνται ή διακωμωδούν την ιστορία της φάρμας, μία ηλεκτρονική παρουσίαση του χαράκτη Μάουριτς Κορνέλις Έσερ, βασικού χαρακτήρα του 2ου διηγήματος και αντίστοιχες επεκτάσεις των λημμάτων ?Έσερ? και ?Φάρμα των Ζώων? στην Ελληνική Βικιπαίδεια.

Υπενθυμίζουμε ότι τα έργα που παρουσιάστηκαν μπορείτε να τα βρείτε από τον ακόλουθο σύνδεσμο.

Ενδεικτικά, ακολουθούν και στιγμιότυπα από την εκδήλωση.

Ευχαριστούμε θερμά :

• τον Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Β. Αιγαίου, κ. Τιμολέοντα Θεοφανέλλη, που συντόνισε το Φεστιβάλ και

Κλείνοντας, ευχόμαστε ανάλογη συνέχεια σε όσους μαθητές συμμετείχαν και ελπίζουμε να αποτελέσουν παράδειγμα προς μίμηση σε όσους θέλουν να εκφράσουν τη δημιουργικότητά τους στη σημερινή ψηφιακή εποχή.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές: Βαρσαμή Παναγιώτα, Δρίτσας Δημήτριος ? Αδαμάντιος, Παπαδόπουλος Χρήστος, Ρόγα Ελένη, Ροκοπάνος Νικόλαος

1 Σχόλιο

• Αγγέλα Πανούσου