Συγγραφή ποιήματος για τους πρόσφυγες

poem_icon2 Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, στις 21 Μαρτίου 2016, θα πραγματοποιηθεί μια πανελλήνια εκδήλωση σε 28 πόλεις και νησιά της Ελλάδας, μεταξύ των οποίων και στη Σάμο.

Η εκδήλωση έχει τον τίτλο ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ. Διοργανώνεται από τον κύκλο ποιητών σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία για τους πρόσφυγες στον ΟΗΕ και το Δίκτυο Εθελοντών RefugeesWelcomeGR.

Στη Σάμο την ευθύνη της διοργάνωσης έχει ο Δήμος Σάμου και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σάμου. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 21 Μαρτίου στις 7 το βράδυ. Για τον ακριβή χώρο και το πρόγραμμα της εκδήλωσης θα ενημερωθείτε έγκαιρα.

Στα πλαίσια της εκδήλωσης αυτής υπάρχει η δυνατότητα να διαβαστούν ποιήματα των μαθητών των σχολείων της Σάμου. Οι μαθητές μπορούν να δώσουν στο σχολείο τους τα ποιήματά τους μέχρι και τις 17 Μαρτίου.