A’ Βραβείο για την ταινία «…και περιμένω» από το Φεστιβάλ «CINEμάθεια 2016»

cinematheiaΤο Φεστιβάλ μαθητικών ταινιών Βορείου Αιγαίου «Cineμάθεια, 2016» που διοργάνωσε για τέταρτη συνεχή χρονιά ο Τομέας Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, σε σχεδιασμό και γενική επιμέλεια της υπογραφόμενης υπεύθυνης του Τομέα αυτού, ολοκληρώθηκε την Κυριακή, 26 Ιουνίου 2016, με την απονομή βραβείων και διακρίσεων.

cover_kaiperimenoΗ ταινία μικρού μήκους του σχολείου μας «Και  περιμένω» (υπεύθυνοι  εκπαιδευτικοί: Α. Παπαδημητρίου, Γ. Κουμαραδιός, Λ. Μουταφίδου, Μ. Θεοδοσίου) πήρε το Α΄ ΒΡΑΒΕΙΟ στην κατηγορία  Μ Υ Θ Ο Π Λ Α Σ Ι Α   ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ καθώς επίσης τιμήθηκε και με τα βραβεία: ΣΕΝΑΡΙΟΥ και ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις μαθητικές ομάδες που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ «CINEμάθεια, 2016», τόσο για τις συμμετοχές τους, όσο και για το βραβευμένο αποτέλεσμά τους!

Δείτε εδώ την ταινία «… και περιμένω».

«Στο διήμερο της διεξαγωγής του (Σάββατο, 25 και Κυριακή, 26 Ιουνίου) προβλήθηκαν 19 ταινίες μικρού μήκους, από τα νησιά Λήμνος, Λέσβος, Σάμος, Ικαρία και Χίος, 8 ντοκιμαντέρ και 11 ταινίες μυθοπλασίας, περιλαμβανομένης και μίας ταινίας animation.

Τα κεντρικά θέματα του φετινού Φεστιβάλ που αποτυπώθηκαν στις φράσεις: «Με αφορμή ένα σύνθημα?»  και  «?Κεντώντας το δέντρο της μνήμης» (εναλλακτικά, για τις ταινίες ντοκιμαντέρ) επέτρεψαν, τελικά, τόσο στις μαθητικές ομάδες που εργάσθηκαν για όλες τις ταινίες, όσο και στο κοινό, το οποίο τις παρακολούθησε, να γίνουν, αντίστοιχα, εκφραστές και κοινωνοί προβληματισμών, αγωνιών, αναμνήσεων, ονείρων και επιθυμιών.

Οι έφηβοι κινηματογραφιστές και πρωταγω­νιστές, με τη βοήθεια των εμψυχωτών καθηγητών τους έδειξαν, έτσι, τη δύναμη που έχει το σχολείο της καλλιτεχνικής έκφρασης, της ευαισθησίας και της δημιουργίας. Κατέδειξαν, ακόμη, μέσα από τις προσπάθειές τους, τη σπουδαιότητα της συνεργασίας και της συλλογικότητας, αναδεικνύοντας παράλληλα, με τη δροσιά της σκέψης τους τα πιο βασικά προβλήματα που απασχολούν σήμερα τις κοινωνίες μας, μικρές και μεγάλες, σε μια εποχή και μια συγκυρία, εξαιρετικά ρευστή και απρόβλεπτη.

Την κριτική επιτροπή των ταινιών ντοκιμαντέρ του Φεστιβάλ αποτέλεσαν οι: Μαρία Βασιλάκη, τ. σύμβουλος φιλολόγων Χίου, Λευτέρης Βενιάδης, συνθέτης, Στρατής Βογιατζής, φωτογράφος-κινηματογραφιστής,  Έλενα Καλογρίδου,  σκηνοθέτις  ντοκιμαντέρ,  Έλενα Μαργαριτίδη, διευθύντρια φωτογραφίας, Μικέλα Χαρτουλάρη, κριτικός λογοτεχνίας-δημοσιογράφος.

Την κριτική επιτροπή των ταινιών μυθοπλασίας αποτέλεσαν οι: Δήμος  Αβδελιώδης, σκηνοθέτης, Δανάη Αθανασοπούλου, αντιπρόεδρος Δ. Σ. Κιν/γραφικής Λέσχης Χίου, Μίτσυ Ακογιούνογλου, μουσικός, Νίκος Αυγουστίδης, κινηματογραφιστής, Όλγα Λεοντιάδου, σκηνογράφος, Υρώ Μανέ, ηθοποιός. Επίσης, και στις δύο επιτροπές συμμετείχαν οι: Φίλιππος Μανδηλαράς, συγγραφέας παιδικής και εφηβικής λογοτεχνίας, Πάρις Ξυνταριανός, σχεδιαστής-street artist και Δέσποινα Τομαζάνη, ηθοποιός-λογοτέχνις.  Όλοι τους, με ιδιαίτερη προσοχή και αγάπη, κατέθεσαν την αξιολογική κρίση τους και  βράβευσαν, τις ταινίες μικρού μήκους που συμμετείχαν στο φετινό  Φεστιβάλ.»