3η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού αθλητισμού – Ευρωπαϊκή εβδομάδα αθλητισμού

Ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε φέτος η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 και το σύνθημα της είναι «Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».sports_2016

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν σχολικές δραστηριότητες: μπάσκετ, ποδόσφαιρο, πινγκ ?πόνγκ, προβολή ταινιών και σκάκι.

Έγιwillνε προβολή των ταινιών: ?Will?, «Το όνειρο του 12χρονου πιτσιρικά Γουίλ να παρακολουθήσει από κοντά τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 2005, φαίνεται να ναυαγεί με τον αιφνίδιο θάνατο του πατέρα του. Αποφασισμένος να εκπληρώσει τον δικό του πόθο αλλά και την επιθυμία του χαμένου γονιού του, ο Γουίλ ξεκινά το οδοιπορικό του με προορισμό την Κωνσταντινούπολη για να δει από κοντά την αγαπημένη του Λίβερπουλ. Καθ οδόν, η θέληση του μικρού γοητεύει έναν Σέρβο, πρώην διεθνή με την εθνική Γιουγκοσλαβίας, που τον βοηθά να φτάσει στον προορισμό του. Στην ταινία εμφανίζονται μάλιστα ο αρχηγός της Λίβερπουλ, Στίβεν Τζέραρντ, αλλά και ο Κένι Νταλγκλίς.»

billy-elliotκαι ?Billy Elliot?, «Στην επαρχιακή Αγγλία του 1984, κι ενώ βρίσκεται σε εξέλιξη η μεγάλη απεργία των ανθρακωρύχων, ο 11χρονος Μπίλι κάνει κρυφά μαθήματα μπαλέτου, αντί να προπονείται στην πυγμαχία. Η κλίση του στο χορό παρεξηγείται από το κοινωνικό και οικογενειακό του περιβάλλον, που έχει μια άλλη νοοτροπία και κουλτούρα, χάρη όμως στην επιμονή της δασκάλας του ο Μπίλι καταφέρνει να θριαμβεύσει.»

Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».