Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη Στατιστική

Πανελλήνιος Διαγωνισμός στη ΣτατιστικήΔικαίωμα συμμετοχής στο Διαγωνισμό στη Στατιστική έχουν ομάδες αποτελούμενες από 1 έως 3 μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (δημόσιας και ιδιωτικής), των ακόλουθων κατηγοριών:

• κατηγορία Α: μαθητές Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων,
  • κατηγορία Β: μαθητές Γυμνασίου.

Κάθε ομάδα θα περιλαμβάνει έναν καθηγητή, ο οποίος θα εγγράφει τους μαθητές στο διαγωνισμό μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας και θα επιβλέπει την εργασία τους καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.

Οι συμμετέχοντες, θα διαγωνισθούν σε δύο (2) στάδια. Μόνο οι ομάδες που θα προκριθούν και στα δύο αυτά στάδια του διαγωνισμού θα είναι μεταξύ των επικρατέστερων υποψηφίων για τον Ευρωπαϊκό Στατιστικό Διαγωνισμό.

Αναλυτικές πληροφορίες, οι κανόνες, η διαδικτυακή φόρμα εγγραφής, πληροφοριακά κείμενα όπως και το ακριβές χρονοδιάγραμμα είναι διαθέσιμα από τον ακόλουθο ιστότοπο: http://www.statistics.gr/el/statistics-competition

Περίοδος εγγραφής: 20 Οκτωβρίου 2017 – 2 Φεβρουαρίου 2018

Περίοδος διαγωνισμού για το 1ο στάδιο εξέτασης: 5 – 14 Φεβρουαρίου 2018

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων 1ου σταδίου εξέτασης: 16 Φεβρουαρίου 2018

Η πρώτη εργασία θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στο διαδίκτυο και θα αποτελείται από τρία (3) τεστ με κλειστές ερωτήσεις. Οι ερωτήσεις αυτές θα έχουν τέσσερις (4) πιθανές απαντήσεις, εκ των οποίων μία (1) μόνο θα είναι η σωστή επιλογή.

Η δεύτερη εργασία θα αφορά στη δημιουργία μιας παρουσίασης σε μορφή PDF. Κάθε διαγωνιζόμενη ομάδα θα πρέπει να πραγματοποιήσει ανάλυση ενός συνόλου δεδομένων σε excel. Το σύνολο δεδομένων θα είναι καθολικό και θα επιτρέπει τη διερεύνηση διαφορετικών πτυχών πληροφοριών, κατ? επιλογή των συμμετεχόντων.

Πρώτο στάδιο εξέτασης:

• Τεστ βασικών στατιστικών γνώσεων (10 ερωτήσεις),
  • Τεστ για τη χρήση των πηγών των επίσημων στατιστικών δεδομένων (10 ερωτήσεις),
  • Τεστ για την ερμηνεία στατιστικών αναφορών και πινάκων (10 ερωτήσεις).

Δεύτερο στάδιο εξέτασης:

• Τεστ σχετικά με τα αποτελέσματα στατιστικών ερευνών.

Βραβεία
Κάθε μέλος των νικητριών ομάδων του εθνικού διαγωνισμού, μία από την κατηγορία Α και μία από την κατηγορία Β, καθώς και ο επιβλέπων καθηγητής, θα λάβουν τα ακόλουθα βραβεία:

• Ένα tablet
  • Εκδόσεις και προωθητικό υλικό από την ΕΛΣΤΑΤ και τη Eurostat
  • Δίπλωμα νικητή

Η τελετή βράβευσης θα γίνει στο κτίριο της ΕΛΣΤΑΤ.

Στη συνέχεια, οι νικήτριες ομάδες (μία για κάθε κατηγορία), κάθε κράτους μέλους, θα έχουν το δικαίωμα να διαγωνιστούν σε ευρωπαϊκό επίπεδο, στην αγγλική γλώσσα, ακολουθώντας την ίδια διαδικασία.