Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Τη φετινή ημέρα και σειρά εκδηλώσεων στηρίζουν αρκετά σχολεία από όλη την Ελλάδα (ανάμεσά τους και το Γυμνάσιο Καρλοβασίων).

Οι μαθητές και οι κηδεμόνες μαθητών Γυμνασίου μπορούν να ασχοληθούν και να μελετήσουν το ακόλουθο υλικό που έχει εκπονηθεί ειδικά για αυτούς, μπορούν να λάβουν μέρος στο σχετικό ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο ή να παρακολουθήσουν το βίντεο από τη σχετική φετινή κεντρική εκδήλωση.