Φεβ 08

10ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης

Aaron Burden on Unsplash PenΟ Μορφωτικός Όμιλος Πετρούπολης προκηρύσσει υπό την την αιγίδα της Unesco τον 10ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος, με καταληκτική ημερομηνία αποστολής των έργων (σφραγίδα ταχυδρομείου) την 28η Φεβρουαρίου 2018.

Όροι Συμμετοχής

1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των ελληνικών σχολείων Β’ βάθμιας εκπαίδευσης.

2. Η συμμετοχή λαμβάνει χώρα με ένα μόνο έργο (διήγημα ή ποίημα). Το θέμα είναι ελεύθερο.

3. Τα διηγήματα θα είναι μέχρι 1000 λέξεις και τα ποιήματα μέχρι 30 στίχους.

4. Τα έργα θα έχουν τίτλο και θα είναι δακτυλογραφημένα.

5. Απαραιτήτως, στην αρχή κάθε έργου θα αναγράφεται

το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνο (όχι κινητό) επικοινωνίας του μαθητή,

η πλήρης διεύθυνση κατοικίας του,

ένα mail

τα στοιχεία της σχολικής μονάδας του, διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας αυτής.

η κατηγορία και το είδος του κειμένου του και

ο αριθμός λέξεων του διηγήματος ή στίχων του ποιήματος (π.χ. κατηγορία: ποίηση ή διήγημα, είδος: κοινωνικό ή ερωτικό ή σατυρικό κ.λπ.)

6. Τα έργα θα συγκεντρωθούν και θα σταλούν με απλή επιστολή μέσω των σχολικών μονάδων ή μεμονωμένα σε φάκελο σε 3 αντίτυπα,
στον: Δημήτρη Βαρβαρήγο, Κερασόβου 51, Τ.Κ. 132 31, Πετρούπολη.

7. Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των έργων ( σφραγίδα ταχυδρομείου) είναι η 28η Φεβρουαρίου 2018.

8. Οι μαθητές που θα διακριθούν θα ενημερωθούν τηλεφωνικώς εγκαίρως για την ημερομηνία, την ώρα και τον τόπο απονομής των βραβείων τους.

9. Τιμητικές διακρίσεις σε έντυπη μορφή θα δοθούν μόνο στους μαθητές που θα είναι παρόντες στην τελετή βράβευσης καθώς και στους εκπροσώπους των σχολικών μονάδων που ανήκουν.

10. Στους διακριθέντες μαθητές που δεν θα συμμετέχουν στην επίσημη τελετή βράβευσης, οι τιμητικές διακρίσεις θα αποσταλούν ηλεκτρονικά.

11. Ο Μορφωτικός Όμιλος έχει το δικαίωμα δημοσίευσης των έργων για μη κερδοσκοπικούς σκοπούς.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στα παρακάτω τηλέφωνα:
κα Άννα Μίχου τηλ. 210 5010969 και 6974654972
κ. Δημήτρη Βαρβαρήγο τηλ. 210 5057231 και 6973412713

Your email address will not be published.