«Η εξόριστη» – Παιχνίδι τύπου point ‘n’ click adventure για τον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Παιχνιδιού στο Scratch

Στα πλαίσια του 4ου Πανελληνίου Διαγωνισμού παιχνιδιού στο Scratch το Γυμνάσιο Καρλοβασίων συμμετείχε με δύο βιντεοπαιχνίδια, τύπου point ‘n’ click adventure.

Η «εξόριστη» είναι ένα παιχνίδι γεμάτο περιπέτεια και ανατροπές που πραγματοποιείται στην Μεσαιωνική εποχή. Το παιχνίδι θέλει να δείξει τις δυσκολίες τις εποχής και μέσα από αυτό δίνει το ηθικό δίδαγμα: «Πάντα να είσαι καλός με τους άλλους».  Δημιουργός του ο μαθητής της Β’ τάξης του Γυμνασίου, Βοντζαλίδης Νικόλαος.

Από τεχνικής πλευράς, ιδιαίτερης μνείας χρίζει ο μηχανισμός inventory, για τη διαχείριση αντικειμένων που παίρνει και χρησιμοποιεί ο παίκτης όπως και η χρήση χάρτη.

Your email address will not be published.