Πείραμα του Ερατοσθένη.

Την Δευτέρα 21 του Μάρτη οι μαθητές των τμημάτων Α1, Β5, Β3, Γ2 και Γ5 με τους εκπαιδευτικούς Αλεξάνδρα Γεροντή, Αλυμασράκη Στέγια, Αντώνη Κοντογιάννη, Γιάννη Κουδούνα, Βαγγέλη Χατζηγεωργίου, Κανδία Μποφιλίου, Μαυρίκη Πάολα, Λιαπάτη Αφροδίτη και Σφέτσου Κατερίνα εκμεταλλευόμενοι την ηλιοφάνεια επανέλαβαν το «Πείραμα του Ερατοσθένη» κατά τη διάρκεια της 5ης ώρας των μαθημάτων στην αυλή του σχολείου υπολογίζοντας με ακρίβεια την ακτίνα της Γης!

Η δράση οργανώθηκε από το ΠΑΝΕΚΦΕ Ερατοσθένης όπως κάθε χρόνο.

Για πρώτη φορά εφέτος οι μαθητές των Β5 και Α1 είχαν την ευκαιρία πριν την πραγματοποίηση του πειράματος να παίξουν και σε ένα διαδικτυακό παιχνίδι ερωτήσεων για το Πείραμα στην πλατφόρμα www.kahoot.it την Παρασκευή 19/03 (που οργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Καβάλας) και τη Δευτέρα 21/03 (που οργανώθηκε από το ΕΚΦΕ Κοζάνης).

Επίσης για πρώτη φορά, ο ένας υπολογισμός της ακτίνας της Γης έγινε σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Μαραθοκάμπου.